WinMerge - en to ru translation catalogue (939 entries)

note: LANGUAGE, SUBLANGUAGE
en: LANG_ENGLISH, SUBLANG_ENGLISH_US
ru: LANG_RUSSIAN, SUBLANG_DEFAULT

note: Codepage
en: 1252
ru: 1251

en: C&opy to Right
ru: Скопировать на &правую панель

en: Cop&y to Left
ru: Скопировать на &левую панель

en: &Select Line Difference
ru: &Выбрать отличие

en: &Undo
ru: &Отмена

en: &Redo
ru: В&ернуть

en: Cu&t
ru: Вы&резать

en: &Copy
ru: &Копировать

en: &Paste
ru: &Вставить

en: &Goto...
ru: Перейти к строке...

en: with &Registered Application
ru: зарегистрированным приложением

en: with &External Editor
ru: внешним редактором

en: &with...
ru: с помощью...

en: &File
ru: &Файл

en: &New	Ctrl+N
ru: Новый	Ctrl+N

en: &Open...	Ctrl+O
ru: &Открыть...	Ctrl+O

en: Op&en Conflict File...
ru: Открыть файл с конфликтами...

en: Open Pro&ject...	Ctrl+J
ru: Открыть проект...	Ctrl+J

en: Sa&ve Project...
ru: Сохранить проект...

en: Recent Projects
ru: Недавние проекты

en: E&xit
ru: В&ыход

en: &Edit
ru: &Редактировать

en: &Options...
ru: &Настройки...

en: &View
ru: &Вид

en: Select &Font...
ru: Выбрать &Шрифт...

en: Use Default F&ont
ru: Использовать шрифт по &умолчанию

en: &Toolbar
ru: Па&нель инструментов

en: &None
ru: &Нет

en: &Small
ru: &Маленькие значки

en: &Big
ru: &Большие значки

en: &Status Bar
ru: &Строка состояния

en: Ta&b Bar
ru: Панель табов

en: &Language...
ru: &Язык...

en: &Tools
ru: &Инструменты

en: &Filters...
ru: &Фильтры...

en: &Generate Patch...
ru: &Создать патч...

en: &Plugins
ru: &Плагины

en: &Manual Unpacking
ru: Распаковка вручную

en: &Automatic Unpacking
ru: Распаковка автоматически

en: &Edit with Unpacker
ru: Редактировать с распаковщиком

en: &Reload plugins
ru: &Перегрузить все плагины

en: &Debug
ru: Отла&дка

en: &Load Config...
ru: &Загрузить настройки...

en: &Reset Options
ru: &Сбросить настройки

en: &Window
ru: &Окно

en: Cl&ose
ru: Закрыть

en: Clo&se All
ru: Закрыть все

en: Change &Pane	F6
ru: Переключить &Окно	F6

en: Tile &Horizontally
ru: Разместить &Горизонтально

en: Tile &Vertically
ru: Разместить &Вертикально

en: &Cascade
ru: &Каскад

en: &Help
ru: &Помощь

en: &WinMerge Help	F1
ru: Справка &WinMerge	F1

en: R&elease Notes
ru: &Замечания к релизу

en: &Translations
ru: &Переводы

en: C&onfiguration
ru: &Конфигурация

en: A&rchive Support disabled...
ru: Поддержка &архивов отключена...

en: &About WinMerge...
ru: &О программе WinMerge...

en: L&eft Read-only
ru: Файл с&лева только для чтения

en: Ri&ght Read-only
ru: Файл с&права только для чтения

en: File En&coding
ru: Кодировка файла

en: Select &All	Ctrl+A
ru: В&ыбрать Все	Ctrl+A

en: Show &Identical Items
ru: Одинаковые

en: Show &Different Items
ru: Различные

en: Show L&eft Unique Items
ru: Уникальные слева

en: Show Ri&ght Unique Items
ru: Уникальные справа

en: Show S&kipped Items
ru: Пропущенные

en: S&how Binary Files
ru: Бинарные файлы

en: Show Hidd&en Items
ru: Скрытые

en: Compa&re Statistics
ru: Сравнить статистики

en: Refre&sh	F5
ru: &Обновить	F5

en: &Refresh Selected	Ctrl+F5
ru: Обновить &выделенные	Ctrl+F5

en: &Merge
ru: &Объединение

en: Co&mpare	Enter
ru: Сравнить	Enter

en: &Next Difference	Alt+Down
ru: &Следующее отличие	Alt+Down

en: &Previous Difference	Alt+Up
ru: П&редыдущее отличие	Alt+Up

en: &First Difference	Alt+Home
ru: Пер&вое отличие	Alt+Home

en: &Current Difference	Alt+Enter
ru: &Текущее отличие	Alt+Enter

en: &Last Difference	Alt+End
ru: Посл&еднее отличие	Alt+End

en: Copy to &Right	Alt+Right
ru: Скопировать на &правую панель	Alt+Right

en: Copy to L&eft	Alt+Left
ru: Скопировать на &левую панель	Alt+Left

en: &Delete	Del
ru: &Удалить	Del

en: &Customize Columns...
ru: &Настроить колонки...

en: Generate &Report...
ru: Создать &отчет...

en: &Save	Ctrl+S
ru: &Сохранить	Ctrl+S

en: Save &Left
ru: Сохранить файл с&лева

en: &Save
ru: &Сохранить

en: Save &As...
ru: Сохранить &как...

en: Save &Right
ru: Сохранить файл с&права

en: &Print...
ru: &Печать...

en: Page Se&tup
ru: Параметры страницы...

en: Print Previe&w
ru: Предварительный просмотр

en: &Convert Line Endings to
ru: &Заменить переносы строк на

en: &Merge Mode	F9
ru: Режим слияния	F9

en: &File Encoding...
ru: Кодирование файла...

en: &Undo	Ctrl+Z
ru: &Отмена	Ctrl+Z

en: &Redo	Ctrl+Y
ru: В&ернуть	Ctrl+Y

en: Cu&t	Ctrl+X
ru: Вы&резать	Ctrl+X

en: &Copy	Ctrl+C
ru: &Копировать	Ctrl+C

en: &Paste	Ctrl+V
ru: &Вставить	Ctrl+V

en: Select Line &Difference	F4
ru: Выбрать отличие	F4

en: F&ind...	Ctrl+F
ru: &Найти...	Ctrl+F

en: Repla&ce...	Ctrl+H
ru: &Заменить...	Ctrl+H

en: &Scripts
ru: &Скрипты

en: < Empty >
ru: < Нет >

en: Advanced
ru: &Дополнительно

en: &Copy With Line Numbers	Ctrl+Shift+C
ru: &Копировать с нумерацией строк	Ctrl+Shift+C

en: &Bookmarks
ru: &Закладки

en: &Toggle Bookmark	Ctrl+F2
ru: &Закладка	Ctrl+F2

en: &Next Bookmark	F2
ru: &Следующая закладка	F2

en: &Previous bookmark	Shift+F2
ru: &Предыдущая закладка	Shift+F2

en: &Clear All Bookmarks
ru: &Удалить все закладки

en: &Go To...	Ctrl+G
ru: Перейти к строке...	Ctrl+G

en: &Zoom
ru: &Масштаб

en: Zoom &In	Ctrl++
ru: Приблизить	Ctrl++

en: Zoom &Out	Ctrl+-
ru: Отдалить	Ctrl+-

note: Zoom to normal
en: &Normal	Ctrl+*
ru: Обычный	Ctrl+*

en: Syntax Highlight
ru: Подсветка синтаксиса

en: &Lock Panes
ru: Заблокировать панели

en: &View Whitespace
ru: Показы&вать невидимые

en: Vie&w Line Differences
ru: Показывать отличия в строках

en: View Line &Numbers
ru: Показывать номера строк

en: View &Margins
ru: Показывать поля

en: W&rap Lines
ru: Перенос по словам

en: Sw&ap Panes
ru: Поменять панели местами

en: Diff &Pane
ru: Пане&ль сравнения

en: Lo&cation Pane
ru: Панель местоположений

en: C&opy to Right and Advance	Alt+Ctrl+Right
ru: Скопировать на правую панель и перейти к следующему	Alt+Ctrl+Right

en: Copy &to Left and Advance	Alt+Ctrl+Left
ru: Скопировать на левую панель и перейти к следующему	Alt+Ctrl+Left

en: Copy &All to Right
ru: Ск&опировать все на правую панель

en: Cop&y All to Left
ru: Скоп&ировать все на левую панель

en: &Prediffer
ru: &Предсравнение

en: Comp&are
ru: С&равнить

en: Co&mpare Special
ru: Сравнить Особые

en: &Left to Right
ru: Слева направо

en: L&eft to...
ru: Слева на ...

en: &Right to Left
ru: Справа налево

en: R&ight to...
ru: Справа на ...

en: &Move
ru: &Переместить

en: &Left to...
ru: &Слева в...

en: &Right to...
ru: &Справа в...

en: &Delete
ru: Удалить

en: &Left
ru: Слева

en: &Right
ru: Справа

en: &Both
ru: Оба

en: Re&name
ru: &Переименовать

en: &Hide Items
ru: &Скрыть

en: &Open Left
ru: Открыть левый файл

en: O&pen Right
ru: Открыть правый файл

en: Cop&y Pathnames
ru: Скопировать пути

en: &Left (%1 of %2)
ru: С&лева (%1 из %2)

en: &Right (%1 of %2)
ru: С&права (%1 из %2)

en: &Both (%1 of %2)
ru: О&ба (%1 из %2)

en: Copy &Filenames
ru: Скопировать &имена файлов

en: &Zip
ru: &Заархивировать

en: &Left... (%1 of %2)
ru: С&лева... (%1 из %2)

en: &Right... (%1 of %2)
ru: С&права... (%1 из %2)

en: &Both... (%1 of %2)
ru: О&ба... (%1 из %2)

en: &Differences... (%1 of %2)
ru: Только &отличия... (%1 из %2)

en: &Refresh
ru: &Обновить

en: &Copy Full Path
ru: Скопировать полный путь

en: Copy &Filename
ru: Скопировать имя файла

en: Prediffer Settings
ru: Параметры предсравнения

en: &No prediffer
ru: &Нет предсравнения

en: Auto prediffer
ru: &Автопредсравнение

en: G&oto Diff
ru: Перейти к &отличию

en: &No Moved Blocks
ru: &Без перемещенных блоков

en: &All Moved Blocks
ru: &Все перемещенные блоки

en: Moved Block for &Current Diff
ru: Перемещ. блок для &данного отличия

en: About WinMerge
ru: О программе WinMerge

en: (Private Build)
ru: (Частный билд)

en: All rights reserved.
ru: Все права защищены.

en: Visit the WinMerge HomePage!
ru: Посетите домашнюю страницу WinMerge !

en: OK
ru: ОК

en: Contributors
ru: Дарители

en: Select Files or Folders
ru: Выберите файлы или папки...

en: &Left:
ru: &Левый:

en: &Browse...
ru: &Обзор...

en: &Right:
ru: &Правый:

en: Bro&wse...
ru: Об&зор...

en: &Filter:
ru: &Фильтр:

en: Select...
ru: Выбрать...

en: &Unpacker:
ru: &Распаковщик:

en: &Select...
ru: Выбрать...

en: &Include Subfolders
ru: &Включая подпапки

en: Status:
ru: Статус:

en: Cancel
ru: Отмена

en: Help
ru: Помощь

en: Files or Folders to Compare
ru: Файлы или папки для сравнения

en: Database:
ru: База данных:

en: Project:
ru: Проект:

en: User:
ru: Пользователь:

en: Password:
ru: Пароль:

en: Link to Destination VSS project
ru: Путь к проекту VSS

en: Apply to all items
ru: Применить ко всем элементам

en: Check Out
ru: Взять под контроль

en: Save As...
ru: Сохранить как...

en: Versioning System
ru: Система контроля версий

en: &Versioning System:
ru: &Система контроля версий:

en: &Path to cleartool.exe:
ru: &Путь к cleartool.exe:

en: General
ru: Основные

en: Automatically &scroll to first difference
ru: Автоматически &установить на первое отличие

en: &Disable Splash Screen
ru: Отключить &заставку

en: Cl&ose windows with ESC
ru: За&крывать окна клавишей ESC

en: &Automatically verify paths in Open-dialog
ru: Автоматически проверять пути в диалоге отрытия файлов

en: All&ow only one instance to run
ru: &Разрешить запуск только одной копии

en: As&k when closing multiple windows
ru: Спросить перед закрытием нескольких окон

en: &Preserve file time in file compare
ru: Сохранять время файла при сравнении

en: O&pen-dialog Auto-Completion:
ru: О&ткрыть диалог Автодополнения:

en: Enable multiple compare windows for
ru: Включить окна множественного сравнения для

en: &Folder compare
ru: Сравнения &папок

en: Fil&e compare
ru: Сравнения &файлов

en: WinMerge allows hiding some common messageboxes. Press the Reset button to make all messageboxes visible again.
ru: WinMerge не показывает некоторые сообщения. Нажмите Сброс, чтобы показывались все сообщения.

en: Reset
ru: Сброс

en: Language
ru: Язык

en: Available languages:
ru: Доступные языки:

en: Find
ru: Найти

en: Fi&nd what:
ru: &Поиск:

en: Match &whole word only
ru: Искать слова &целиком

en: Match &case
ru: Учитывать &регистр

en: Regular &expression
ru: Ре&гулярные выражения

en: D&on't wrap end of file
ru: Н&е переносить в конце файла

en: Direction
ru: Направление

en: &Up
ru: &Вверх

en: &Down
ru: В&низ

en: &Find Next
ru: &Далее

en: Replace
ru: Замена

en: Re&place with:
ru: За&мена:

en: &Don't wrap end of file
ru: Не останавливаться при достижении конца файла

en: Replace in
ru: Заменить

en: &Selection
ru: В вы&деленном

en: Wh&ole file
ru: Во всем &файле

en: &Replace
ru: &Заменить

en: Replace &All
ru: З&аменить все

en: CheckOut
ru: Проверить

en: Comments
ru: Комментарии

en: CheckIn after checkout
ru: CheckIn после checkout

en: Linefilters
ru: Строковые фильтры

en: Enable Line Filters
ru: Разрешить строковые фильтры

en: Regular Expressions (one per line):
ru: Регулярные выражения (одно на строку):

en: Save
ru: Сохранить

en: New
ru: Новый

en: Edit
ru: Редактировать

en: Remove
ru: Удалить

en: Colors
ru: Цвета

en: Difference:
ru: Отличие:

en: Selected Difference:
ru: Выделенное отличие:

en: Background
ru: Фон

en: Deleted
ru: Удаленное

en: Text
ru: Текст

en: Ignored Difference:
ru: Игнорируемые отличия:

en: Moved:
ru: Перемещенные:

en: Selected Moved:
ru: Выбранные перемещенные:

en: Word Difference:
ru: Словарное отличие:

en: Selected Word Diff:
ru: Выделенное словарное отличие:

en: Defaults
ru: По умолчанию

en: Dialog
ru: Диалог

en: System
ru: Система

en: &Send deleted files to Recycle Bin
ru: Помещать удаленные файлы в корзину

en: Integration
ru: Интеграция

en: &Add to explorer context menu
ru: Добавить в &контекстное меню проводника

en: E&nable advanced menu
ru: В&ключить расширенное меню

en: In&clude subfolders by default
ru: Обрабатывать подпапки по умолчанию

en: &External editor:
ru: Внешний редактор:

en: &Filter folder:
ru: &Фильтры:

en: B&rowse...
ru: Обзор

en: Temporary files folder
ru: Папка для временных файлов

en: S&ystem's temp folder
ru: Системная папка Temp

en: C&ustom folder:
ru: Собственная папка:

en: Br&owse...
ru: Обзор...

en: Patch Generator
ru: Генератор патчей

en: File&1:
ru: Файл 1:

en: File&2:
ru: Файл 2:

en: &Swap
ru: Поменять

en: &Append to existing file
ru: Добавить в существующий файл

en: &Result:
ru: Результат:

en: &Format
ru: Формат

en: St&yle:
ru: Стиль:

en: &Context:
ru: Контекст:

en: W&hitespaces
ru: Невидимые

en: Com&pare
ru: Сравнить

en: I&gnore changes
ru: Игнорировать изменения

en: Ig&nore all
ru: Игнорировать все

en: Ignor&e blank lines
ru: Пропускать пустые строки

en: Case sensi&tive
ru: Чувствительность регистра

en: Inclu&de command line
ru: Вкл&ючая коммандную строку

en: Open to e&xternal editor
ru: Открыть во внешем редакторе

en: Display Columns
ru: Отображать колонки

en: Select Unpacker
ru: Выбор распаковщика

en: File unpacker:
ru: Файл распаковщика:

en: Display all unpackers, don't check the extension
ru: Показывать все распаковщики, не проверяя расширения

en: Extensions list:
ru: Список расширений:

en: Description:
ru: Описание:

en:  Folder Compare Progress
ru:  Сравнение папок

en: Stop
ru: Остановить

en: Comparing items...
ru: Идет сравнение...

en: Items compared:
ru: Обработано:

en: Items total:
ru: Всего:

en: Go To
ru: Перейти

en: G&oto:
ru: &На:

en: File
ru: Файл

en: Goto what
ru: На что

en: Li&ne
ru: &Строку

en: &Difference
ru: &Отличие

en: &Go To
ru: Перейт&и

en: Compare
ru: Сравнение

en: Whitespace
ru: Невидимые

en: &Compare
ru: Учитывать &невидимые

en: &Ignore change
ru: Игнорировать измененные невидимые

en: I&gnore all
ru: Игнорировать &все невидимые

en: Ignore blan&k lines
ru: Игнорировать пуст&ые линии

en: Ignore &case
ru: Игнорировать р&егистр

en: Igno&re carriage return differences (Windows/Unix/Mac)
ru: Игнорировать разницу в возвратах каретки (Win/Unix/Mac)

en: E&nable moved block detection
ru: Обнаружение переме&щенных блоков

en: &Match similar lines
ru: Искать похожие строки

en: Ign&ore time differences less than 3 seconds
ru: Игнорировать разницу времени менее 3 секунд

en: &File Compare method:
ru: Метод сравнения &файлов:

en: S&top after first difference
ru: &Останавливаться после первого отличия

en: Filter Comments
ru: Фильтр комментариев

en: Editor
ru: Редактор

en: &Highlight syntax
ru: Подсвечивать синтаксис

en: &Automatic rescan
ru: Авто&пересканирование

en: &Preserve original EOL chars
ru: Оригинальные символы EOL

en: Tabs
ru: Отступы

en: &Tab size:
ru: Размер &отступа:

en: &Insert Tabs
ru: &Табуляции

en: Insert &Spaces
ru: &Пробелы

en: Line Difference Coloring
ru: Подсветка отличий в строке

en: View line differences
ru: Показывать отличия в строке

en: &Character level
ru: Посимвольно

en: &Word-level:
ru: По словам:

en: Filefilters
ru: Фильтры файлов

en: Test
ru: Тест

en: Install...
ru: Установить...

en: New...
ru: Новый...

en: Edit...
ru: Изменить...

en: Delete...
ru: Удалить...

en: Save modified files?
ru: Сохранить изменения в файлах

en: Left side file
ru: Файл с левой стороны

en: &Save changes
ru: &Сохранить изменения

en: &Discard changes
ru: &Отклонить изменения

en: Right side file
ru: Файл с правой стороны

en: S&ave changes
ru: Со&хранить изменения

en: Dis&card changes
ru: О&тклонить изменения

en: Discard All
ru: Отклонить все

en: Codepage
ru: Кодовая страница

en: Default Codepage
ru: Кодовая страница по умолчанию

en: Select the default codepage assumed when loading non-Unicode files:
ru: Выберите кодовую страницу по умолчанию, для не Юникод-файлов:

en: Detect codepage info for these files : .html, .rc, .xml 
    need to restart session
ru: Определять кодовую страницу для следующих файлов : .html, .rc, .xml 
    нужно открыть файл заново

en: System codepage
ru: Системная кодовая страница

en: According to WinMerge User Interface
ru: В зависимости от интерфейса пользователя WinMerge

en: Custom codepage :
ru: Другая кодовая страница:

en: WinMerge - Archive support disabled
ru: WinMerge - Поддержка архивов отключена

en: Unable to detect 7-Zip version (not installed?)
ru: Невозможно определить версию 7-Zip (не установлен?)

en: Archive support requires 7-Zip 3.11 or later to be installed on your computer, or its
    essential components to be copied to the program directory for standalone operation.
ru: Для работы с архивами требуется либо установленный 7-Zip версий 3.11 и выше, либо его компоненты в папке с WinMerge.

en: There must also be an appropriate interface plugin (Merge7z*.dll) on the path.
ru: Так же требуется плагин (Merge7z*.dll)

en: Please use the version of 7-Zip recommended below until interface plugins for later
    versions become available.
ru: Рекомендуется использовать следующую версию 7-Zip

en: Version
ru: Версия

en: Plugin required
    (dllbuild %04u)
ru: Требуемый плагин
    (dllbuild %04u)

en: Recommended version of 7-Zip:
ru: Рекомендуемая версия 7-Zip:

en: present
ru: имеется

en: 7-Zip software installed on your computer:
ru: Версия 7-Zip на вашей машине:

en: none
ru: пусто

en: missing
ru: отсутств.

en: 7-Zip components for standalone operation:
ru: Компоненты 7-Zip в папке с WinMerge:

en: outdated
ru: устарел

en: Plugins on path:
ru: Доступные плагины:

en: Don't display this &message again.
    (You can always recall this message from the Help menu.)
ru: Не показывать больше это сообщение.
    (Вы всегда можете вернуть его через меню Помощь)

en: Plugin Download
ru: Скачать плагины

en: Options
ru: Настройка

en:  Categories
ru:  Категории

en: Import...
ru: Импорт...

en: Export...
ru: Экспорт...

en: Keywords:
ru: Ключевые слова:

en: Function names:
ru: Имена функций:

en: Comments:
ru: Комментарии:

en: Numbers:
ru: Числа:

en: Operators:
ru: Операторы:

en: Strings:
ru: Строки:

en: Preprocessor:
ru: Препроцессор:

en: User 1:
ru: Пользователь 1:

en: User 2:
ru: Пользователь 2:

en: Bold
ru: Жирный

en: Folder Compare Report
ru: Отчет сравнения каталогов

en: Report &File:
ru: &Файл отчета:

en: Browse...
ru: Обзор...

en: &Style:
ru: &Стиль:

en: &Copy to Clipboard
ru: Копировать в буфер обмена

en: Shared or Private Filter
ru: Общие и личные фильтры

en: Which type of filter do you want to create?
ru: Какой тип фильтра вы хотите создать?

en: Shared Filter (for all users on this machine)
ru: Общий фильтр (для всех пользователей этой машины)

en: Private Filter (only for current user)
ru: Личный фильтр (только для текущего пользователя)

en: Archive Support
ru: Поддержка архивов

en: Archive support requires 7-Zip plugin installed:
ru: Поддержка архивов требует наличие плагина 7-Zip:

en: Download 7-zip Plugin
ru: Скачать плагин 7-zip

en: &Enable archive file support
ru: &Включить поддержку архивов

en: &Use stand-alone 7-Zip if available
ru: &Если возможно, использовать сторонний 7-Zip

en: U&se local 7-Zip from WinMerge folder
ru: &Использовать 7-Zip из папки WinMerge

en: &Detect archive type from file signature
ru: &Определять тип архива по сигнатуре/заголовку файла

en: Compare Statistics
ru: Сравнение статистики

en: Folders:
ru: Папки:

en: Files:
ru: Файлы:

en: Different
ru: Отличаются

en: Text:
ru: Текст:

en: Binary:
ru: Бинарные:

en: Unique
ru: Уникальные

en: Left:
ru: Слева:

en: Right:
ru: Справа:

en: Identical
ru: Одинаковые

en: Total:
ru: Всего:

en: Close
ru: Закрыть

en: Affects
ru: Применить к:

en: (Affects)
ru: (применить)

en: Select Codepage for
ru: Выбрать кодовую страницу для

en: &File Loading:
ru: Загрузка файла:

en: File &Saving:
ru: Сохранение файла:

en: &Use same codepage for both
ru: Использовать одну и ту же кодовую страницу

en: &Apply
ru: &Применить

en: &Cancel
ru: &Отмена

en: Test Filter
ru: Тест фильтра

en: Testing filter ...
ru: Тестировать фильтр ...

en: &Enter text to test:
ru: Введите тестовый текст:

en: &Folder Name
ru: Папка

en: Result:
ru: Результат:

en: &Test
ru: &Тестировать

en: &Close
ru: &Закрыть

en: &Use customized text colors
ru: Использовать особые цвета

en: Custom text colors
ru: Настроить цвета

en: Whitespace:
ru: Невидимые:

en: Regular text:
ru: Обычный текст:

en: Selection:
ru: Выделенный текст:

en: Paths
ru: Пути

en: R&ead-only
ru: Только чтение

en: Re&ad-only
ru: Только чтение

en: Open...
ru: Открыть...

en: Save...
ru: Сохранить...

en: Backup Files
ru: Резервные копии

en: Create backup files in:
ru: Создать резервные файлы в:

en: Create backup files into:
ru: Создать резервные файлы:

en: &Original file's folder
ru: в папке с оригинальным файлом

en: &Global backup folder:
ru: в общей папке:

en: Backup filename:
ru: Имя резервного файла:

en: &Append .bak -extension
ru: &Добавить расширение .bak

en: A&ppend timestamp
ru: Добавить дату

en: Confirm Copy
ru: Подтверждения

en: Are you sure you want to copy XXX items?
ru: Вы действительно хотите скопировать XXX элементов?

en: From left
ru: Слева

en: To right
ru: Направо

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

note: StringFileInfo.Block
en: 040904e4
ru: 041904e3

note: VarFileInfo.Translation
en: 0x409, 1252
ru: 0x419, 1251

en: Ready
ru: Готово

en: Create empty documents
    New Documents (Ctrl+N)
ru: Создать пустые документы
    New Documents (Ctrl-N)

en: Open an existing document
    Open (Ctrl+O)
ru: Открыть существующий документ
    Open (Ctrl+O)

en: Close the active document
    Close
ru: Закрыть активный документ
    Close

en: Save the active document
    Save (Ctrl+S)
ru: Сохранить активный документ
    Save (Ctrl+S)

en: Save the active document with a new name
    Save As
ru: Сохранить активный документ под новым именем
    Save As

en: Change the printing options
    Page Setup
ru: Изменить настройки печати
    Page Setup

en: Change the printer and printing options
    Print Setup
ru: Изменить настройки принтера и печати
    Print Setup

en: Print the active document
    Print
ru: Печатать активный документ
    Print

en: Display full pages
    Print Preview
ru: Показывать полные страницы
    Print Preview

en: Make all hidden items visible again
ru: Показать все скрытые

en: Open project file
    Project file (Ctrl+J)
ru: Открыть файл проекта
    Файл проекта (Ctrl+J)

en: Unknown error attempting to open project file
ru: Неизвестная ошибка при открытии файла проекта

en: Unknown error attempting to save project file
ru: Неизвестная ошибка при сохранении файла проекта

en: Project File
ru: Файл проекта

en: Project file successfully loaded.
ru: Файл проекта успешно загружен.

en: Project file successfully saved.
ru: Файл проекта успешно сохранен.

en: Save current paths and options to project file
    Save Project File
ru: Сохранить текущие пути и настройки в файл проекта
    Сохранить файл проекта

en: Display program information, version number and copyright
    About
ru: Показать информацию о программе, номер версии и копирайт
    About

en: Quit the application; prompts to save documents
    Exit
ru: Выйти из программы; Спросить о сохранении документов
    Exit

en: Open this document
ru: Открыть этот документ

en: Switch to the next window pane
    Next Pane
ru: Переключиться на следующюю оконную панель
    Next Pane

en: Switch back to the previous window pane
    Previous Pane
ru: Переключиться на предыдущюю оконную панель
    Previous Pane

en: Arrange windows so they overlap
    Cascade Windows
ru: Расположить окна каскадом с наложением
    Cascade Windows

en: Copy the selection and put it on the Clipboard
    Copy
ru: Скопировать в буфер обмена
    Copy

en: Cut the selection and put it on the Clipboard
    Cut
ru: Вырезать и поместить в буфер обмена
    Cut

en: Find the specified text
    Find
ru: Найти указанный текст
    Find

en: Insert Clipboard contents
    Paste
ru: Вставить содержимое буфера обмена
    Paste

en: Repeat the last action
    Repeat
ru: Повторить последнее действие
    Repeat

en: Replace specific text with different text
    Replace
ru: Заменить указанный текст на другой
    Replace

en: Select the entire document
    Select All
ru: Выбрать весь документ
    Select All

en: Undo the last action
    Undo (Ctrl+Z)
ru: Отменить последнее действие
    Undo

en: Redo the previously undone action
    Redo (Ctrl+Y)
ru: Вернуть отмененное действие
    Redo

en: Show or hide the toolbar
    Toggle ToolBar
ru: Показать или скрыть панель инструментов
    Toggle ToolBar

en: Show or hide the status bar
    Toggle StatusBar
ru: Показать или скрыть строку состояний
    Toggle StatusBar

en: Show or hide the tab bar
    Toggle TabBar
ru: Показать или скрыть панель табов
    Toggle TabBar

en: Automatically resize panes
    Lock Panes
ru: Автоматически изменять размер панелей
    Заблокировать панели

en: Change the window size
ru: Изменить размер окна

en: Change the window position
ru: Изменить положение окна

en: Reduce the window to an icon
ru: Свернуть окно в значок

en: Enlarge the window to full size
ru: Раскрыть окно до максимума

en: Switch to the next document window
ru: Переключиться на следующий документ

en: Switch to the previous document window
ru: Переключиться на предыдущий документ

en: Close the active window and prompts to save the documents
ru: Закрыть активное окно и спросить о сохранении документов

en: Restore the window to normal size
ru: Восстановить нормальные размеры окна

en: Activate Task List
ru: Активировать список задач

en: Activate this window
ru: Активировать это окно

en: Close print preview mode
    Cancel Preview
ru: Закрыть окно предварительного просмотра
    Cancel Preview

en: 
    FileCompare
    
    
    
    WinMerge.FileCompare
    WinMerge File Compare
ru: 
    FileCompare
    
    
    
    WinMerge.FileCompare
    WinMerge Сравнение Файлов

en: 
    FolderCompare
    
    
    
    WinMerge.FolderCompare
    WinMerge Folder Compare
ru: 
    FolderCompare
    
    
    
    WinMerge.FolderCompare
    WinMerge Сравнение Папок

en: Preserve original EOL chars
ru: Сохранять оригинальные символы EOL

en: Press any key
ru: Нажмите любую клавишу

en: Right click on the path to copy
ru: Правый клик на пути, чтобы скопировать

en: Developers:
    Dean Grimm, Christian List, Kimmo Varis, Jochen Tucht, Tim Gerundt, Takashi Sawanaki, Gal Hammer, Alexander Skinner
ru: Разработчики:
    Дин Гримм (Dean Grimm), Кристиан Лист (Christian List), Киммо Варис (Kimmo Varis), Йохен Тухт (Jochen Tucht), Тим Герундт (Tim Gerundt), Такаши Саванаки (Takashi Sawanaki), Гэл Хаммер (Gal Hammer), Александр Скиннер (Alexander Skinner)

en: WinMerge comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY. This is free software and you are welcome to redistribute it under certain circumstances; see the GNU General Public License in the Help menu for details.
ru: WinMerge поставляется БЕЗ КАКОЙ-ЛИБО ГАРАНТИИ. Это свободное ПО и мы приветствуем его распространение согласно некоторых условий; ознакомьтесь с GNU General Public License в меню Помощь для более подробной информации.

en: &Abort
ru: &Прервать

en: &Retry
ru: Пов&торить

en: &Ignore
ru: &Игнорировать

en: Ignore &all
ru: Игнорировать &все

en: &Yes
ru: &Да

en: Yes to &all
ru: Д&а для всех

en: &No
ru: &Нет

en: No to a&ll
ru: Нет д&ля всех

en: &Continue
ru: Про&должить

en: &Skip
ru: П&ропустить

en: Skip &all
ru: Проп&устить все

en: Don't display this &message again.
ru: Не показывать &больше это сообщение

en: Don't ask this &question again.
ru: Не задавать &больше этот вопрос

en: Syntax colors
ru: Подсветка синтаксиса

en: Text Colors
ru: Цвет текста

en: Version Control
ru: Контроль версий

en: To:
ru: На:

en: From left:
ru: Слева:

en: To left:
ru: Налево:

en: From right:
ru: Справа:

en: To right:
ru: Направо:

en: Version %1
ru: Версия %1

en: Unicode
ru: Юникод

en: Options (%1)
ru: Настройки (%1)

en: All message boxes are now displayed again.
ru: Теперь все сообщения снова будут отображаться

en: Modifications have been made to the current file comparison session.  Some settings may not take place until the current file comparison is restarted.
ru: В текущем сеансе сравнения файлов были произведены изменения. Некоторые установки не вступят в силу пока текущий сеанс сравнения не будет перезапущен.

en: The selected font change will not be applied to any currently visible difference windows.
ru: Изменения для выбранного шрифта не будут применены для открытых окон отличий.

en: Value in Tab size -field is not in range WinMerge accepts.
    
    Please use values 1 - %1.
ru: Размер таба выходит за границы приемлемых значений.
    
    Используйте значения 1 - %1.

en: Are you sure you want to reset all WinMerge options to default values?
    
    Please re-start WinMerge after the reset.
ru: Вы действительно хотите сбросить все настройки WinMerge к значениям по умолчанию?
    
    Нужно будет перезапустить WinMerge после сброса настроек.

en: Open
ru: Открыть

en: Programs|*.exe;*.bat;*.cmd|All Files (*.*)|*.*||
ru: Программы|*.exe;*.bat;*.cmd|Все файлы (*.*)|*.*||

en: All Files (*.*)|*.*||
ru: Все файлы (*.*)|*.*||

en: WinMerge Project Files (*.WinMerge)|*.WinMerge||
ru: Файлы проектов WinMerge (*.WinMerge)|*.WinMerge||

en: Options files (*.ini)|*.ini|All Files (*.*)|*.*||
ru: Файлы конфигурации (*.ini)|*.ini|Все файлы (*.*)|*.*||

en: Text Files (*.csv;*.asc;*.rpt;*.txt)|*.csv;*.asc;*.rpt;*.txt|All Files (*.*)|*.*||
ru: Текстовые файлы (*.csv;*.asc;*.rpt;*.txt)|*.csv;*.asc;*.rpt;*.txt|Все файлы (*.*)|*.*||

en: HTML Files (*.htm,*.html)|*.htm;*.html|All Files (*.*)|*.*||
ru: Файлы HTML (*.htm,*.html)|*.htm;*.html|Все файлы (*.*)|*.*||

en: XML Files (*.xml)|*.xml|All Files (*.*)|*.*||
ru: Файлы XML (*.xml)|*.xml|Все файлы (*.*)|*.*||

en: Full Contents
ru: Полный поиск по содержимому

en: Quick Contents
ru: Быстрый поиск по содержимому

en: Modified Date
ru: По различиям в дате

en: Modified Date and Size
ru: По дате изменения и размеру

en: Size
ru: По размеру

en: Name
ru: Имя

en: Location
ru: Местоположение

en: Filters
ru: Фильтры

en: Description
ru: Описание

en: Select filename for new filter
ru: Укажите имя файла для нового фильтра

en: File Filters (*.flt)|*.flt|All Files (*.*)|*.*||
ru: Файлы фильтров (*.flt)|*.flt|Все файлы (*.*)|*.*||

en: Cannot find file filter template file!
    
    Please copy file %1 to WinMerge/Filters -folder:
    %2.
ru: Невозможно найти файл фильтра!
    
    Скопируйте файл %1 в папку с фильтрами:
    %2.

en: Cannot copy filter template file to filter folder:
    %1
    
    Please make sure the folder exists and is writable.
ru: Невозможно скопировать файл фильтра в папку с фильтрами:
    %1
    
    Убедитесь, что папка существует и доступна для записи.

en: User's filter file folder is not defined!
    
    Please select filter folder in Options/System.
ru: Папка с фильтрами пользователя не определена!
    
    Укажите папку с фильтрами на вкладке Система в Настройках.

en: Failed to delete the filter file:
    %1
    
    Maybe the file is read-only?
ru: Невозможно удалить файл фильтра:
    %1
    
    Возможно файл используется.

en: Locate filter file to install
ru: Указать файл фильтра

en: Installing filter file failed.
    
    Could not copy new filter file to filter folder.
ru: Ошибка установки фильтра.
    
    Невозможно скопировать файл фильтра в папку с фильтрами.

en: Filter file already exists. Overwrite existing filter?
ru: Фильтр уже существует. Перезаписать?

en: Regular expression
ru: Регулярное выражение

en: &Path to cleartool.exe :
ru: &Путь до cleartool.exe :

en: &Path to SS.EXE :
ru: &Путь до SS.EXE :

en: Folder Comparison Results
ru: Результаты сравнения каталогов

en: File Comparison
ru: Сравнение файлов

en: Untitled left
ru: Безымянный слева

en: Untitled right
ru: Безымянный справа

en: Theirs File
ru: Их файл

en: Mine File
ru: Мой файл

en: Scanning files...
ru: Сканирование файлов...

en: Opening selection
ru: Открываю выбранное

en: Copying Left to Right
ru: Копирование Слева Направо

en: Copying Right to Left
ru: Копирование Справа Налево

en: Copying All to Left
ru: Копирование всех файлов налево

en: Copying All to Right
ru: Копирование всех файлов направо

en: Copying files...
ru: Копирование файлов...

en: Deleting files...
ru: Удаление файлов...

en: Moving files...
ru: Перемещение файлов...

en: Creating the report...
ru: Создается отчет...

en: Ln: %s  Col: %d/%d  Ch: %d/%d  EOL: %s
ru: Стр: %s  Поз: %d/%d  Зн: %d/%d  EOL: %s

en: Line: %s
ru: Строка: %s

en: Ln: %s  Col: %d/%d  Ch: %d/%d
ru: Стр: %s  Поз: %d/%d  Зн: %d/%d

en: Merge
ru: Объединение

en: Difference %1 of %2
ru: Отличие %1 из %2

en: %1 Differences Found
ru: %1 отличий найдено

en: 1 Difference Found
ru: Найдено всего одно отличие

en: Item %1 of %2
ru: Элемент %1 из %2

en: Items: %1
ru: Элементов: %1

en: Select two existing folders or files to compare
ru: Выберите два СУЩЕСТВУЮЩИХ каталога или файла для сравнения

en: Folder Selection
ru: Выбор каталога

en: Select two folders or two files to compare.
ru: Выберите для сравнения два каталога или файла

en: Left path is invalid!
ru: Путь слева указан неверно

en: Right path is invalid!
ru: Путь справа указан неверно

en: Both paths are invalid!
ru: Оба пути указаны неверно

en: Choose two files to enable unpacker selection.
ru: Выберите два файла, чтобы включить выбор распаковщика

en: Cannot compare file and folder!
ru: Невозможно сравнение файла и каталога!

en: File not found: %1
ru: Файл не найден: %1

en: File not unpacked: %1
ru: Файл не распакован: %1

en: Cannot open file
    %1
    
    %2
ru: Невозможно открыть файл
    %1
    
    %2

en: Failed to parse conflict file.
ru: Ошибка разбора файла конфликтов

en: The file
    %1
    is not a conflict file.
ru: Файл
    %1
    не является файлом конфликтов

en: Save As
ru: Сохранить как...

en: Save changes to %1?
ru: Сохранить изменения в %1?

en: %1 is marked read-only. Would you like to override the read-only file ? (No to save as new filename.)
ru: %1 помечен как только для чтения. Согласны ли вы заменить этот файл ? (Нет позволяет задать новое имя файла)

en: Error checking destination writeability
ru: Ошибка проверки возможности записи в указанное место

en: Error backing up file
ru: Ошибка создания резервной копии

en: Unable to backup original file:
    %1
    
    Continue anyway?
ru: Невозможно создать копию оригинала:
    %1
    
    Продолжить в любом случае?

en: Saving file failed.
    %1
    %2
    Do you want to:
    	-use a different filename (Press Ok)
    	-abort the current operation (Press Cancel)?
ru: Файл не сохранен.
    %1
    %2
    Хотите ли:
    	-использовать другое имя файла (Нажмите Ok)
    	-отменить текущую операцию (Нажмите Отмена)?

en: Plugin '%2' cannot pack your changes to the left file back into '%1'.
    
    The original file will not be changed.
    
    Do you want to save the unpacked version to another file?
ru: Плагин '%2' не может запаковать ваши изменения обратно в файл слева '%1'.
    
    Оригинал останется не измененным.
    
    Хотите сохранить распакованную версию в другой файл?

en: Plugin '%2' cannot pack your changes to the right file back into '%1'.
    
    The original file will not be changed.
    
    Do you want to save the unpacked version to another file?
ru: Плагин '%2' не может запаковать ваши изменения обратно в файл справа '%1'.
    
    Оригинал останется не измененным.
    
    Хотите сохранить распакованную версию в другой файл?

en: Another application has updated file
    %1
    since WinMerge loaded it.
    
    Overwrite changed file?
ru: Другое приложение изменило файл
    %1
    уже загруженный в WinMerge .
    
    Перезаписать измененный файл?

en: %1
    is marked read-only. Would you like to override the read-only item?
ru: %1 помечен как только для чтения. Согласны ли вы заменить этот файл?

en: Another application has updated file
    %1
    since WinMerge scanned it last time.
    
    If you want to refresh files close current file compare and load files again.
ru: Другое приложение обновило файл
    %1
    со времени последнего открытия в WinMerge.
    
    Если вы хотите обновить файлы, то закройте текущее сравнение и загрузите файлы снова.

en: Save Left File As
ru: Сохранить файл слева как...

en: Save Right File As
ru: Сохранить файл справа как...

en: Cannot merge differences when documents are not in synch.
    
    Refresh documents before continuing.
ru: Невозможно слияние отличий когда когда документы не синхронизированны.
    
    Обновите документы перед продолжением.

en: You must specify a SourceSafe project path in order to continue (ie:  $/MyProject)
ru: Чтобы продолжить, Вы должны указать путь к проекту SourceSafe (например:  $/MyProject)

en: Checkout files from VSS...
ru: Получаем файлы из VSS...

en: Versioning System returned an error while attempting to check out the file.  Unable to continue...
ru: Система контроля версий вернула ошибку при попытке взять файл под контроль.  Нет возможности продолжать...

en: Error executing versioning system command.
ru: Ошибка выполнения системной команды Системы контроля версий.

en: The VSS Working Folder and the location of the current file do not match. Continue?
ru: Рабочая папка VSS и местоположение текущего файла не совпадают. Продолжить ?

en: No VSS database(s) found!
ru: Не найдена база данных VSS!

en: Error from VSS:
ru: Ошибка VSS:

en: Versioning System returned an error while attempting to check in the file.
     Please, check config spec of used view.
     Undo checkout operation?
ru: VSS вернула ошибку при попытке проверить файл.
     Проверьте конфигурацию.
     Сделать откат?

en: Versioning System returned an error while attempting to undo checkout the file.
     Please, check config spec of used view.
ru: VSS вернула ошибку при попытке отката изменений.
     Проверьте конфигурацию.

en: None
ru: Нет

en: Visual SourceSafe (less than 5.0)
ru: Visual SourceSafe (младше, чем 5.0)

en: Visual SourceSafe (5.0 and above)
ru: Visual SourceSafe (5.0 и выше)

en: Break at whitespace
ru: Разбивать по невидимым

en: Break at whitespace or punctuation
ru: Разбивать по невидимым и знакам пунктуации

en: Copy selected item to named directory
ru: Скопировать выбранные файлы в указанную папку

en: Copy selected item to custom directory
ru: Скопировать выбранные файлы в указанную папку

en: Delete selected item on left
ru: Удалить выбранный элемент слева

en: Delete selected item on right
ru: Удалить выбранный элемент справа

en: Delete selected item(s) on both sides
ru: Удалить выбранные элементы с обоих сторон

en: Hide selected item(s) (on the fly filter)
ru: Скрыть выбранные элементы (быстрый фильтр)

en: Rename selected item on both sides
ru: Переименовать выбранные элементы на обоих сторонах

en: Right to Left (%1)
ru: Скопировать на левую сторону %1 из %2 выбранных элементов

en: Left to Right (%1)
ru: Скопировать на правую сторону %1 из %2 выбранных элементов

en: Right to Left (%1 of %2)
ru: Справа налево (%1 из %2)

en: Left to Right (%1 of %2)
ru: Слева направо (%1 из %2)

en: Left to... (%1)
ru: Слева на... (%1)

en: Right to... (%1)
ru: Справа на... (%1)

en: Left to... (%1 of %2)
ru: Слева на... (%1 из %2)

en: Right to... (%1 of %2)
ru: Справа на... (%1 из %2)

en: Left (%1)
ru: Слева (%1)

en: Right (%1)
ru: Удалить %1 из %2 выбранных элементов с правой стороны

en: Both (%1)
ru: Удалить с обеих сторон %1 из %2 выбранных элементов

en: Left (%1 of %2)
ru: Слева (%1 из %2)

en: Right (%1 of %2)
ru: Справа (%1 из %2)

en: Both (%1 of %2)
ru: Вместе (%1 из %2)

en: Select destination folder
ru: Выберите папку назначения

en: Left side - select destination folder:
ru: Левая сторона - выбор папки назначения:

en: Right side - select destination folder:
ru: Правая сторона - выбор папки назначения:

en: (%1 Files Affected)
ru: (%1 файлов обработано)

en: (%1 of %2 Files Affected)
ru: (%1 из %2 файлов обработано)

en: Are you sure you want to delete
    
    %1 ?
ru: Вы уверены, что хотите удалить
    
    %1 ?

en: Are you sure you want to copy:
ru: Вы уверены, что хотите скопировать:

en: Are you sure you want to copy %d items:
ru: Вы уверены, что хотите скопировать %d элементов:

en: Operation aborted!
    
    Folder contents at disks has changed, path
    %1
    was not found.
    
    Please refresh the compare.
ru: Операция прервана!
    
    Содержимое папки изменено, путь
    %1
    не был найден.
    
    Обновите сравнение.

en: Open left file
ru: Открыть файл слева

en: Open the left file to external editor
ru: Открыть файл слева во внешнем редакторе

en: Open left file with ...
ru: Открыть файл слева с помощью...

en: Open right file
ru: Открыть файл справа

en: Open the right file to external editor
ru: Открыть файл справа во внешнем редакторе

en: Open right file with...
ru: Открыть файл справа с помощью...

en: Failed to execute external editor: %1
ru: Невозможно выполнить %1

en: Unknown extension on external editor: %1
ru: Неизвестное расширение для внешнего редактора: %1

en: Copy filenames to clipboard
ru: Скопировать имена файлов в буфер обмена

en: Copy left side pathnames to clipboard
ru: Скопировать имена файлов из левой части в буфер обмена

en: Copy right side pathnames to clipboard
ru: Скопировать имена файлов из правой части в буфер обмена

en: Copy both sides pathnames to clipboard
ru: Скопировать имена файлов с обоих панелей в буфер обмена

en: Unknown archive format
ru: Неизвестный формат архива

en: Add items from left side to archive
ru: Заархивировать элементы с левой стороны

en: Add items from right side to archive
ru: Заархивировать элементы с правой стороны

en: Add items from both sides to archive
ru: Заархивировать элементы с обоих сторон

en: Add different items to archive (both sides)
ru: Заархивировать произвольные элементы с обоих сторон

en: Move selected file on left to custom directory
ru: Переместить выбранные слева файлы в другую папку

en: Move selected file on right to custom directory
ru: Переместить выбранные справа файлы в другую папку

en: Filename
ru: Имя файла

en: Folder
ru: Каталог

en: Comparison result
ru: Результат сравнения

en: Left Date
ru: Дата Слева

en: Right Date
ru: Дата Справа

en: Extension
ru: Расширение

en: Left Size
ru: Размер слева

en: Right Size
ru: Размер справа

en: Right Size (Short)
ru: Размер справа (сокр.)

en: Left Size (Short)
ru: Размер слева (сокр.)

en: Left Creation Time
ru: Время создания файла слева

en: Right Creation Time
ru: Время создания файла справа

en: Newer File
ru: Более новый файл

en: Left File Version
ru: Версия файла слева

en: Right File Version
ru: Версия файла справа

en: Short Result
ru: Упрощенный результат

en: Left Attributes
ru: Атрибуты файла слева

en: Right Attributes
ru: Атрибуты файла справа

en: Left EOL
ru: Левый EOL

en: Right EOL
ru: Правый EOL

en: Left Encoding
ru: Кодирование файла слева

en: Right Encoding
ru: Кодирование файла справа

en: Ignored Diff.
ru: Игнор. отличия

en: Differences
ru: Отличия

en: Binary
ru: Двоичный

en: Unable to compare files
ru: Невозможно сравнить файлы

en: Item aborted
ru: Сравнение прервано

en: File skipped
ru: Файл пропущен

en: Folder skipped
ru: Каталог пропущен

en: Left only: %1
ru: Только слева: %1

en: Right only: %1
ru: Только справа: %1

en: Binary files are identical
ru: Бинарные файлы не имеют отличий

en: Binary files are different
ru: Бинарные файлы отличаются

en: Files are different
ru: Файлы отличаются

en: Left Only
ru: Только слева

en: Right Only
ru: Только справа

en: Error
ru: Ошибка

en: Elapsed time: %ld ms
ru: Прошло времени: %ld мс

en: 1 item selected
ru: Выбран 1 элемент

en: %1 items selected
ru: Выбрано элементов: %1

en: Filename or folder name.
ru: Имя файла или каталога

en: Subfolder name when subfolders are included.
ru: Имена подпапок, если подпапки включены

en: Comparison result, long form.
ru: Результат сравнения, длинная форма.

en: Left side modification date.
ru: Время изменения файла слева

en: Right side modification date.
ru: Время изменения файла справа

en: File's extension.
ru: Расширение файла

en: Left file size in bytes.
ru: Размер файла слева в байтах

en: Right file size in bytes.
ru: Размер файла справа в байтах

en: Left file size abbreviated.
ru: Размер левого файла (сокр.)

en: Right file size abbreviated.
ru: Размер правого файла (сокр.)

en: Left side creation time.
ru: Время создания файла слева

en: Right side creation time.
ru: Время создания файла справа

en: Tells which side has newer modification date.
ru: Показать с какой из сторон дата изменения файла новее

en: Left side file version, only for some filetypes.
ru: Версия файла слева, только для некоторых типов файлов.

en: Right side file version, only for some filetypes.
ru: Версия файла справа, только для некоторых типов файлов.

en: Short comparison result.
ru: Результат быстрого сравнения

en: Left side attributes.
ru: Атрибуты файла слева

en: Right side attributes.
ru: Атрибуты файла справа

en: Left side file EOL type
ru: Маркер конца строки для левого файла

en: Right side file EOL type
ru: Маркер конца строки для правого файла

en: Left side encoding.
ru: Кодирование файла слева

en: Right side encoding.
ru: Кодирование файла справа

en: Number of ignored differences in file. These differences are ignored by WinMerge and cannot be merged.
ru: Количество игнорированных отличий в файле. Эти отличия были игнорированны WinMerge и не могут быть обработаны.

en: Number of differences in file. This number does not include ignored differences.
ru: Количество отличий в файле. Это число не включает в себя игнорированные отличия.

en: Shows an asterisk (*) if the file is binary.
ru: Показать звездочку (*) если файл бинарный.

en: Compare %1 with %2
ru: Сравнивание %1 с %2

en: Comma-separated list
ru: Список с разделяющими запятыми

en: Tab-separated list
ru: Список с разделяющими табуляторами

en: Simple HTML
ru: Простой HTML

en: Simple XML
ru: Простой XML

en: The report file already exists. Do you want to overwrite existing file?
ru: Файл отчета уже существует. Перезаписать??

en: Error creating the report:
    %1
ru: Ошибка при создании отчета:
    %1

en: The report has been created successfully.
ru: Отчет успешно создан

en: The same file is opened in both panels.
ru: На обоих панелях открыт один и тот же файл

en: The selected files are identical.
ru: Выбранные файлы не имеют отличий

en: An error occurred while comparing the files.
ru: При сравнении файлов произошла ошибка.

en: Temporary files could not be created. Check your temporary path settings.
ru: Временные файлы не могут быть созданы. Проверьте настройки путей для временных файлов

en: These files use different carriage return types.
    
    Do you want to treat all carriage return types as equivalent for this comparison?
    
    Note: If you always want to treat all carriage return types as equivalent, set the option 'Ignore carriage return differences..' in the Compare tab of the options dialog (available under Edit/Options).
ru: Эти файлы имеют различные типы меток конца строки.
    
    Хотите, чтобы в этом сравнении они игнорировались (считались равнозначными) ?
    
    Внимание: Если вас не интересуют различия в EOL, установите опцию 'Игнорировать различия в EOL' на вкладке Сравнение в Настройках.

en: The EOL are of different types (Windows/Unix/Mac) in the file '%1'.
     With the current options, they will be unified to the main type.
     Do you want to change the options and preserve the different EOL ?
ru: Признаки конца строки (EOL) разных типов (Windows/Unix/Mac) для файла '%1'.
     С текущими настройками они будут приведены к основному типу.
     Хотите изменить настройки, что бы сохранять EOL как есть, то есть различными?

en: An error occurred while prediffing the file '%1' with the plugin '%2'. The prediffing is not applied any more.
ru: Ошибка применения prediffer '%2' к файлу '%1'. Этот prediffer далее применяться не будет.

en: The selected folder is invalid.
ru: Невозможно открыть выбранную папку.

en: Cannot open a binary file to editor.
ru: Невозможно отобразить бинарный файл в редакторе.

en: The folder exists only in other side and cannot be opened.
    
    Do you want to create a matching folder:
    %1
    to the other side and open these folders?
ru: Папка существует только на одной стороне и не может быть открыта.
    
    Хотите создать соответствующую папку:
    %1
    на другой стороне и обе открыть их?

en: Different codepages found in left (cp%d) and right (cp%d) files. 
    Displaying each file in its codepage will give a better display but merging/copying will be dangerous.
    Would you like to treat both files as being in the default windows codepage (recommended)?
ru: Различные кодировки: левый - (cp%d), правый - (cp%d). 
    Каждый из файлов может быть отображен в своей кодировке, но их слияние или копирование может повредить информацию.
    Отобразить оба файла в системной кодировке (рекомендуется)?

en: Warning: Files use different encodings, left=%s and right=%s, and merging may lead to information loss.
ru: Внимание: Файлы в различных кодировках, левый=%s, правый=%s. Информация может быть повреждена.

en: Information lost due to encoding errors: both files
ru: Информация потеряна из-за ошибочной кодировки: оба файла

en: Information lost due to encoding errors: right file
ru: Информация потеряна из-за ошибочной кодировки: правый файл

en: Information lost due to encoding errors: left file
ru: Информация потеряна из-за ошибочной кодировки: левый файл

en: No difference
ru: Нет отличий

en: Line difference
ru: Строка отличий

en: Replaced %1 string(s).
ru: Заменено %1 строк.

en: Cannot find string "%s"
ru: Невозможно найти строку "%s"

en: Copy Full Path
ru: Скопировать полный путь

en: Copy Filename
ru: Скопировать имя файла

en: Location Pane
ru: Местоположения

en: Diff Pane
ru: Отличия

en: Patch file successfully written.
ru: Патч успешно записан.

en: 1. item is not found or is directory!
ru: 1. Элемент не найден или это каталог

en: 2. item is not found or is directory!
ru: 2. Элемент не найден или это каталог

en: The patch file already exists. Do you want to overwrite it?
ru: Патч уже существует. Хотите перезаписать его ?

en: [%1 files selected]
ru: [%1 файлов выбрано]

en: Normal
ru: Нормальный

en: Context
ru: Контекст

en: Unified
ru: Унифицированный

en: Could not write to file %1.
ru: Нет возможности записать в файл %1.

en: The specified output path is not an absolute path: %1
ru: Указанный путь для вывода не является абсолютным: %1

en: Specify an output file
ru: Указать выходной файл

en: Cannot create a patch file from binary files.
ru: Невозможно создать патч из бинарных файлов

en: Cannot create a patch file from directories.
ru: Невозможно создать патч из каталогов

en: Please save all files first.
    
    Creating a patch requires that there are no unsaved changes in files.
ru: Сначала сохраните все файлы.
    
    Создание патча требует чтобы в файлах не было несохраненных изменений

en: Folder does not exist.
ru: Папка не существует

en: Current directory comparison results will be cleared.
ru: Текущие результаты сравнения каталогов будут очищены.

en: Archive support is not enabled.
    All needed components (7-zip and/or Merge7z*.dll) for archive support cannot be found.
    See manual for more info about archive support and how to enable it.
ru: Поддержка архивов не включена.
     
    Не найдены все необходимые компоненты (7-zip и/или Merge7z*.dll) . 
    Посмотрите инструкцию, что бы узнать больше про поддержку архивов и как ее включить.

en: 
    Note: 7-Zip integration is disabled in WinMerge settings.
ru: 
    Внимание: Интеграция с 7-Zip отключена в настройках WinMerge.

en: 
    Note: 7-Zip integration is restricted to standalone operation in WinMerge settings.
ru: 
    Внимание: Задействован только локальный модуль 7-Zip.

en: Select file for export
ru: Выбрать файл для экспорта

en: Select file for import
ru: Выбрать файл для импорта

en: Options imported from the file.
ru: Опции, импортированные из файла.

en: Options exported to the file.
ru: Опции, экспортируемые в файл.

en: Failed to import options from the file.
ru: Ошибка импорта опций из файла.

en: Failed to write options to the file.
ru: Ошибка экспорта опций в файл.

en: You are about to close several compare windows.
    
    Do you want to continue?
ru: Вы хотите закрыть закрыть сразу несколько окон сравнения.
    
    Продолжить?

en: Regular expression error
ru: Ошибка в регулярном выражении

en: No match
ru: Совпадений нет

en: Invalid regular expression
ru: Неверное регулярное выражение

en: Invalid collation character
ru: Неверный символ объединения

en: Invalid character class name
ru: Неверное имя символьного класса

en: Trailing backslash
ru: Замыкающий обратный слэш

en: Invalid back reference
ru: Неверная обратная ссылка

en: Unmatched [ or [^
ru: Не имеющие пару [ или [^

en: Unmatched ( or \(
ru: Не имеющие пару ( или \(

en: Unmatched \{
ru: Не имеющие пару \{

en: Invalid content of \{\}
ru: Неверное содержимое \{\}

en: Invalid range end
ru: Неверное окончание диапазона

en: Out of memory
ru: Не хватает памяти

en: Invalid preceding regular expression
ru: Неверное предшествующее регулярное выражение

en: Premature end of regular expression
ru: Неожиданное окончание регулярного выражения

en: Regular expression too big
ru: Слишком большое регулярное выражение

en: Unmatched ) or \)
ru: Не имеющие пару ) или \)

en: Western European
ru: Западно-европейский

en: Eastern European
ru: Восточно-европейский

en: East Asian
ru: Восточно-Азиатский

en: SE & SW Asian
ru: ЮВ- & ЮЗ- Азиатский

en: Middle Eastern
ru: Центрально-европейский

en: Not applicable
ru: Не применимо

en: Approximates ISO-8859-2
ru: Соответствует ISO-8859-2

en: Approximates ISO-8859-1
ru: Соответствует ISO-8859-1

en: Approximates ISO-8859-7
ru: Соответствует ISO-8859-7

en: Approximates ISO-8859-9
ru: Соответствует ISO-8859-9

en: Approximates ISO-8859-8
ru: Соответствует ISO-8859-8

en: Mixed
ru: Смешанный

en:  B
ru:  Б

en:  KB
ru: Кб

en:  MB
ru: Мб

en:  GB
ru: Гб

en:  TB
ru: Тб

en:  PB
ru: Пб

en: Save the left file
ru: Сохранить файл слева

en: Save the right file
ru: Сохранить файл справа

en: Save the left file with name...
ru: Сохранить файл слева как...

en: Save the right file with name...
ru: Сохранить файл справа как...

en: Change left file/dir read-only status
ru: Сменить статус 'только для чтения' файла/папки слева

en: Change right file/dir read-only status
ru: Сменить статус 'только для чтения' файла/папки справа

en: Convert EOL to Windows mode
ru: Преобразовать EOL к принятым в Windows

en: Convert EOL to Unix mode
ru: Преобразовать EOL к принятым в Unix

en: Convert EOL to Mac mode
ru: Преобразовать EOL к принятым в Mac

en: Switch between editing and merging modes
ru: Переключение между режимами редактирования и слияния

en: View and adjust file encoding properties
    File encoding properties
ru: Просмотреть и отредактировать кодировку
    File encoding properties

en: Open and resolve conflict file
ru: Открыть и решить конфликтный файл

en: Select difference area in the current line
    Difference in the Current Line
ru: Выделить отличие в текущей строке
    Difference in the Current Line

en: Go to line or difference
    Go to (Ctrl+G)
ru: Перейти на строку или отличие
    Go to (Ctrl+G)

en: Set program options
    Options
ru: Установить программные настройки
    Настройки

en: Refresh display
    Refresh (F5)
ru: Обновить экран
    Refresh (F5)

en: Copy selected lines to clipboard adding linenumbers to line begin
ru: Скопировать выбранные строки в буфер обмена, добавляя в начале строки ее номер

en: Refresh selected items
ru: Обновить выбранные элементы

en: Toggle bookmark
ru: Закладка

en: Go to next bookmark
ru: Перейти к следующей закладке

en: Go to previous bookmark
ru: Перейти к предыдущей закладке

en: Clear all bookmarks
ru: Удалить все закладки

en: Displays items that are exactly the same
    Show Identical Items
ru: Показывать одинаковые
    Show Identical Items

en: Displays items that have differences
    Show Different Items
ru: Показывать различающиеся
    Show Different Items

en: Displays items that exist in only on the left side
    Show Left Unique Items
ru: Показывать присутствующие только слева
    Show Left Unique Items

en: Displays items that exist in only on the right side
    Show Right Unique Items
ru: Показывать присутствующие только справа
    Show Right Unique Items

en: Displays binary files
    Show Binary Files
ru: Показывать бинарные файлы
    Show Binary Files

en: Displays skipped items
    Show Skipped Items
ru: Показывать пропущенные
    Show Skipped Items

en: Select the font for the view
    Select View Font
ru: Выбрать шрифт для отображения отличий
    Select Diff Font

en: Revert to using the default system font for view
    Default Font
ru: Использовать системный шрифт по умолчанию для отображения отличий 
    Default Font

en: Shows whitespace characters
ru: Показывать невидимые знаки разметки

en: Toggle Diff Pane
ru: Переключить панель отличий

en: Location pane shows overall picture from files
ru: Панель локаций показывает полную картину отличий между файлами

en: Show folder compare statistics dialog
ru: Показать диалог сравнения статистик папок

en: Select the current user interface language
    Language
ru: Выберите язык интерфейса для текущего пользователя
    Язык

en: Shows differences inside lines with different colors
    Show Line Difference
ru: Показать отличия внутри строк другими цветами
    Показать отличия в строке

en: Swap the positions of the two panes
ru: Поменять панели местами

en: Shows line numbers
    Show Line Numbers
ru: Показывать номера строк
    Show Line Numbers

en: Enable word wrap
    Wrap Lines
ru: Включить перенос строк
    Wrap Lines

en: Shows selection margins for both panes
    Show Selection Margins
ru: Показать поля на обеих панелях
    Show Selection Margins

en: Increase text size
ru: Увеличить размер текста

en: Decrease text size
ru: Уменьшить размер текста

en: Reset text zoom to default size
ru: Сбросить масштаб текста к значению по умолчанию

en: Scroll to the previous difference
    Previous Difference (Alt+Up)
ru: Перейти к предыдущему отличию
    Предыдующее отличие (Alt+Up)

en: Scroll to the next difference
    Next Difference (Alt+Down)
ru: Перейти к следующему отличию
    Следующее отличие (Alt+Down)

en: Scroll to the first difference
    First Difference (Alt+Home)
ru: Перейти к первому отличию
    Первое отличие (Alt+Home)

en: Scroll to the current difference
    Current Difference (Alt+Enter)
ru: Перейти к текущему отличию
    Текущее отличие (Alt+Enter)

en: Scroll to the last difference
    Last Difference (Alt+End)
ru: Перейти к последнему отличию
    Последнее отличие (Alt+End)

en: Copy the selected text to the right file
    Copy Right (Alt+Right)
ru: Скопировать выбранный текст в файл справа
    Copy Right (Alt Right)

en: Copy the selected text to the left file
    Copy Left (Alt+Left)
ru: Скопировать выбранный текст в файл слева
    Copy Left (Alt Left)

en: Copy difference to right and advance to next
    Copy Right and Advance (Ctrl+Alt+Right)
ru: Скопировать отличие на левую панель и перейти к следующему
    Copy Right and advance (Ctrl Alt Right)

en: Copy difference to left and advance to next
    Copy Left and Advance (Ctrl+Alt+Left)
ru: Скопировать отличие на правую панель и перейти к следующему
    Copy Left and advance (Ctrl Alt Left)

en: Copy all differences to the right file
    All Right
ru: Скопировать все отличия в файл справа
    All Right

en: Copy all differences to the left file
    All Left
ru: Скопировать все отличия в файл слева
    All Left

en: Delete selected items from both directories
ru: Удалить выбранные элементы из обоих каталогов

en: Compare selected item (compare first item if multiple items selected)
ru: Сравнить выделенные элементы (сравнить первый эл-т, если выделено более одного)

en: Select and reorder directory compare columns
ru: Выбрать и переставить местами колонки сравнения каталогов

en: Generate a patch-file
ru: Создать патч

en: Select and modify filters
ru: Выбор и редактирование фильтров

en: Generates a report from compare results
ru: Создать отчет из результатов сравнения

en: The user selects the unpacker (no unpacking when comparing dir)
ru: Выбранный пользователем распаковщик (не действует при сравнении каталогов)

en: The adapted unpacker is applied to both files (one file only needs the extension)
ru: Автоматический подобор распаковщика (укажите расширение хотя бы у одного из файлов)

en: Select an unpacker to edit this file
ru: Выберите распаковщик для редактирования этого файла

en: No prediffer (normal)
ru: Без предсравнения (normal)

en: Suggested plugins
ru: Советуемые плагины

en: Other plugins
ru: Другие плагины

en: Unload all plugins and reload them (for developers)
ru: Выгрузить все плагины и загрузить их снова (для разработчиков)

en: Activates next visible file
    Activate next File
ru: Активирует следующий видимый файл
    Активировать следующий файл

en: Closes all open windows
ru: Закрыть все открытые окна

en: Opens the WinMerge Help
    WinMerge Help
ru: Открыть справку WinMerge
    Справка WinMerge

en: Outputs current WinMerge version info and configuration to text file
ru: Вывести информацию о текущей версии WinMerge и настройках в текстовый файл

en: Display the GNU General Public License
ru: Показать лицензию GNU General Public License

en: Private Build: %1
ru: Частный билд: %1

en: Opens the release notes document
    Release Notes
ru: Открыть документ с замечаниями к релизу
    Замечания к релизу

en: Opens the translations website
    Translations
ru: Перейти на страницу с переводами
    Переводы

en: Plugin Settings
ru: Настройки плагина

en: No prediffer
ru: Предсравнение отсутствует

en: Prediff if possible
ru: Если возможно, то предсравнение будет произведено

en: WSH not found - .sct scripts disabled
ru: WSH не найден - .sct скрипты отключены

en: <None>
ru: <Нет>

en: <Automatic>
ru: <Автоматически>

en: Open the file with registered application
ru: Открыть файл зарегистрированным приложением

en: Open the file with external editor
ru: Открыть файл внешним редактором

en: Open the file with a particular program
ru: Открыть файл выбранной программой

en: Do not display moved blocks
ru: Не отображать перемещенные блоки

en: Display all moved blocks
ru: Отображать все перемещенные блоки

en: Display moved blocks only from current diff
ru: Отображать перемещенные блоки для текущего отличия

en: Go to diff under cursor
ru: Перейти к отличию под курсором

en: G&oto Diff %1 of %2
ru: Перейти к &отличию %1 из %2

en: G&oto Line %1
ru: Перейти к &строке %1

en: Disabled
ru: Отключено

en: From file system
ru: Как на диске

en: From MRU list
ru: Как в списке недавних документов

en: Basic
ru: Бейсик

en: Fortran
ru: Фортран

en: Pascal
ru: Паскаль

en: Resources
ru: Ресурсы

en: Hide the toolbar
ru: Скрыть панель инструментов

en: Show small toolbar
ru: Маленькие значки

en: Show big toolbar
ru: Большие значки
